Uncategorized

Helikobakter (Helicobacter pylori)

Čo je helikobakter?

Helikobakter patrí medzi najrozšírenejšie bakteriálne infekcie, v porovnaní so zubným kazom je v jeho tesnom závese. Najväčší výskyt tohto ochorenia je v rozvojových krajinách, kde je značný problém s hygienou. Avšak výrazné zasupenie má aj u nás, v súčasnosti asi 35%, čo nie je zanedbateľné.

Charakteristika

Helikobakter, vedecký názov Helicobacter pilori, je baktéria, ktorá má špirálovitý tvar, usádza sa v sliznici žalúdka a dvanástnika a spôsobuje ich zápal a tvorbu vredov.  Až do 19. storočia sa predpokladalo, že v silne kyslom prostredí žalúdka nedokáže prežiť žiadna baktéria, avšak vedci Waren a Marshall potvrdili opak. Výnimkou je helikobakter, ktorému účinky žalúdočnej kyseliny vyhovujú na dlhodobé prežívanie. Helikobakter produkuje enzým ureáza, ktorý neutralizuje kyselinu v žalúdku, bičíkmi sa prichytí o sliznicu žalúdka, ktorú následne poškodí, prenikne tam žalúdočná kyselina a vzniká vred. K vzniku vredov spravidla nemusí dôjsť u každého pacienta.

Prenos baktérie Helicobacter pylori

Aj táto bakteriálna infekcia patrí medzi tzv. choroby špinavých rúk, na čo si treba dávať pozor najmä u detí. Jedná sa o fekálno-orálny prenos baktérie po vykonaní potreby a následnom neumytí rúk. Preto je nevyhnutné preventívne dbať na hygienu rúk, nekonzumovať neumytú zeleninu a ovocie.

Ďalším spôsobom prenosu helikobaktera je orálny prenos –  prostredníctvom slín  infikovaného človeka alebo zvieraťa.  A to buď formou bozkávania alebo prostredníctvom neumytého riadu po osobe infikovanej helikobakterom. V tomto prípade treba byť opatrný pri kŕmení detí, nie je vhodné im olizovať detskú lyžičku či cumlík.

Nie každý človek vystavený riziku sa musí aj nevyhnutne nakaziť. Všetko je závislé od imunity človeka. Prejavy helikobaktera sa nemusia dlhší čas prejaviť.

Príznaky výskytu helikobaktera

Symptómy sa spočiatku nemusia výrazne prejaviť

– nutkanie neustálej konzumácie jedla a pocity hladu (najmä ráno)

– tráviace problémy

– bolesť brucha

– pálenie záhy

– zápach z úst

– nadúvanie, plynatosť

zápcha, nepravidelné vyprázdňovanie

– napínanie na vracanie

– grganie

– výstup kyslých štiav

– horká pachuť v ústach

– nechutenstvo a chudnutie

Výskytu helikobaktera sa spája aj s vonkajšími prejavmi na koži – akné, ekzém, vyrážky, začervenanie kože.

Helicobacter pylori spôsobuje:

– gastritídu (zápal žalúdka, sliznice), chronická gastritída

– tráviace ťažkosti

– dvanástnikový alebo žalúdkový vred

– spojitosť s vznikom rakoviny žalúdka

Diagnostika výskytu helikobaktera

– pre diagnostiku je potrebné navštíviť obvodného lekára a gastroenterológa

Spôsobov ako diagnostikovať helikobaktera je niekoľko:

1.  Palpačné vyšetrenie: dotykom sa zisťuje prítomnosť bolesti v hornej časti brucha, ktorá je typická pri výskyte helikobaktera a dotykom sa zväčšuje

2. Odber krvi – presnosť testu sa vymedzuje na rozmedzie 70-80%

3. Vyšetrenie vzorky stolice – skúma sa prítomnosť protilátok, úspešnosť testu je ešte väčšia ako pri rozbore krvi

4. Dychový ureázový test – spomedzi vyššie spomenutých metód je tento test najspoľahlivejší. Vykonáva sa tak, že vyšetrovaný pacient vypije tekutinu s prítomnosťou látky urea a následne vydychuje vzduch do pripraveného sáčku. Ak je helikobakter v tele prítomný, vo vzorke sa vyskytuu vyššie hodnoty CO2.

5. Endoskopické vyšetrenie – gastroskopia – presné a veľmi spoľahlvé vyšetrenie, kri ktorom sa objaví prítomnosť helikobaktera i prítomnosť vredov. Pri vyšetrení nie je potrebné byť v strese, samotné vyšetrenie nie je tak hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá. Do ústnej dutiny, pažeráka, žalúdka a dvanástnika vám lekár postupne vloží dlhý nástroj s kamerou a odoberie vzorky. Celá procedúra je pomerne rýchla a najmä spoľahlivá, preto sa jej netreba zbytočne obávať.

Liečba

Existuje viacero spôsobov, niektorí ľudia si vyberú liečbu prírodnými zdrojmi. Tá dokáže zmierniť príznaky či bolesť, ale helikobaktera často úplne nevyhubí. Preto najlepšou alternatívou sú doktorom predpísané antibiotiká, ktorými sa baktérie vyhubia. V tomto prípade sa používa dvoj až trojkombinácia antibiotík a blokátory protónovej pumpy – znižujú kyslosť štiav žalúdka. Preventívne sa odporúča užívať aj probiotiká, a to s odstupom asi 2 hodiny.

Prírodná liečba vhodná na zmiernenie príznakov a bolesti

Najznámejší prírodný produkt vhodný na zmiernenie bolesti a príznakov pri helikobakterovi je Chioská masticha, čo predstavuje spracovanú živicu stromov rastúcich na ostrove Chios v Egejskom mori. Chioská masticha je najúčinnejšou prírodnou zbraňou proti baktérii helikobakter, ktorá je v niektorých prípadoch rezistentná voči antibiotikám.Masticha existuje vo viacerých formách – kryštály určené na cmúľanie a žutie, tablety, tablety s prídavkom probiotika i mastichové prášky.

Domáce testy na zistenie prítomnosti helikobaktera

Veda sa čím ďalej, tým viac vyvíja dopredu a vďaka tomu si vieme urobiť spoľahlivý test doma bez toho, aby sme vôbec navštívili lekára. Test je zameraný na hľadanie protilátok na baktériu Helicobacter pylori v stolici a je účinný na 80%. Helicobacter pylori test je spoľahlivý a pritom finančne nenáročný. Dostupný je aj v online lekárňach, ktoré nájdete aj na https://www.zivotosprava.sk/

Komentáre vypnuté na Helikobakter (Helicobacter pylori)