Uncategorized

Keto diéta: jej pozitíva, ale aj negatíva

Hlavným pilierom keto diéty je zvýšenie hladiny ketónov. V minulosti sa docielilo hladovaním. Testovalo sa to ako diéta, ktorá zamedzuje výskytu epilepsie. Tieto poznatky sú známe už od čias starovekého Grécka. Pri hladovke resp. hladovaní sa udejú v zmeny hladiny glukózy v krvi, ktorá sa zníži. Naopak sa zvýši hladina ketónov.

Načo je potrebná glukóza? Glukóza je nevyhnutná pre funkčnosť mozgu. Vytvára sa štiepením zo sacharidov. Sú zdrojom energie. Telo však dokáže využívať ako hlavný zdroj aj ketóny.

Ketónová diéta sa označuje ako bielkovinová diéta, keďže dôraz sa kladie na príjem proteínov. Lenže nie je to až také jednoduché. Ešte dôležitejšiu časť tvorí obmedzenie sacharidov (využitie ketónov namiesto sacharidov resp. glukózy). Bielkoviny sú dôležité pre udržanie svalovej hmoty v tele.

Prečo potrebujeme prijímať bielkoviny resp. proteíny?

Ako sme už spomenuli, bielkoviny sú základná svalová jednotka. Bez nich sa objem svalov v tele logicky zmenšuje, keďže nie sú vyživované pre udržanie alebo rast ich objemu.

  • Zloženie tela jednoducho rozdeľujeme na pomer svalov a tuku. Svaly si pre jednoduchšiu predstavu môžeme predstaviť  ako motor, ktorý ako palivo (zdroj energie) používa tuk. A ako to býva aj v praxi – čím väčší motor, tým väčšia spotreba paliva.
  • Pri schudnutí zo svalstva môže nastať po ukončení diéty joj efekt.
  • Bielkoviny nás zasýtia a následne znížia chuť na väčšie množstvo jedla

Čo sa deje pri chudnutí

Ak chudnutím rozumieme zníženie telesnej hmotnosti, môžeme to docieliť tromi cestami.

  1. Odvodníme organizmus a zbavíme sa vody, čo sa prejaví na váhe. Je to častý jav pri väčšine diét. Neodporúčajú sa extrémy ako zabalenie sa do nepriedušnej fólie počas cvičenia – môže viesť k dehydratácii.
  2. Zmenšenie objemu svalov, tomuto sa snažíme vyhnúť za každú cenu. Preto keto diéta kladie dôraz na príjem bielkovín.
  3. Ideálnym spôsobom chudnutia je zníženie tuku.

Pre každé chudnutie je dôležité zníženie kalorického príjmu a zvýšenie výdaju. Rozdelenie makroživín v dennom príjme nehrá až takú veľkú rolu. Samozrejme berieme do úvahy prijímanie zdravých tukov, sacharidov, vyradenie rafinovaného cukru atď. Nijaká štúdia nepreukázala výhodu chudnutia s konkrétnou obmedzenou makro živinou. Vo výsledku teda funguje aj keto dieta aj diéta s vyšším príjmom sacharidov – dôležitý je celkový denný príjem kalórií.

Výhody ketodiéty

Tento typ diéty určite nie je určený na odpis. Oproti ostatým diétam môže mať v niektorých prípadoch väčší efekt. A to napr. v prípade ak je vaša inzulínová tolerancia slabšia a takzvane sa na Vás všetko zo sacharidov „lepí“. Výhodu môžu pocítiť aj ľudia, ktorí sa snažia svoje svalstvo viac vyrysovať.

Aké nevýhody má keto diéta?

Prijímanie proteínov síce dokáže priniesť väčší pocit sýtosti, no až po dosiahnutí ketózy. Pri nabehnutí na ketónovú diétu môžete prežívať veľmi silný pocit hladu. Súvisí to s nastavením organizmu a tým, že telo bolo zvyknuté na určitý prísun sacharidov. Po ich vysadení môže nastať dokonca aj únava a vyčerpanie.

Ako sme už spomenuli, ketodiéta stojí na obmedzení sacharidov a zvýšení prijatých proteínov. Pri nabehnutí na diétu budete nútení odstrihnúť z jedálnička jedlá, ktoré ste tam mali predtým. Nábeh na keto jedálniček nie je nič nezdravé, dokážete tam zaradiť chutné a zdravé jedlá ako napr. keto muffiny, keto pizza, keto palacinky atď.

Myslieť treba na to, že ketóza sa jednoducho preruší  skonzumovaním nevhodného jedla, preto treba mať pri tejto diéty vyladený systém a stopercentnú disciplínu.

Čo jesť v keto diéte

Príjem sacharidov je nutné jednoznačne obmedziť. Teda ak ste milovníkom cestovín, zemiakov, alebo pečiva či sladšej zeleniny bude to pre vás možno trochu ťažšie.

Zamerajte sa hlavne na zdroje mäsa vo forme hovädzieho, bravčového, šunky, vajíčok, hydiny a rýb. Tuky hľadajte v jedlách ako avokádo, olivy, syry, oriešky, mlieko, kokosové, mandľové a olivové oleje. Zo zeleniny si vyberte brokolicu, zeler, karfiol, pažítku, huby, kapustu, špenát, karfiol, cesnak a cibuľa.

Zhrnutie keto

Je to jedna z mnohých diét, ktorej pilierom je reštrikcia sacharidov a zvýšenie príjmu bielkovín. Diéta bude fungovať a schudnete ak budete poctivo dodržiavať všetky inštrukcie a využijete mechanizmus ketózy naplno. Diéta však nemusí byť pre každého. Najmä pre ľudí, ktorí chcú popri diéte cvičiť alebo inak športovať. Tréningy bez sacharidov môžu byť riadne vyčerpávajúce.  Ak sa chcete cítiť dobre a žiť zdravo resp. byť zdravý začnite s pohybom a do jedálnička zaraďte iba zdravé jedlá.

Ak Vás táto diéta zaujala môžete sa riadiť odporúčanými potravinami. Alebo môžete rovno siahnuť po rôznych balíčkoch, ktoré sú navážené a vopred pripravené na celý deň, čo Vám môže ušetriť kopu času v kuchyni napr. ketomix, prodietix alebo ketondiet.  

Komentáre vypnuté na Keto diéta: jej pozitíva, ale aj negatíva