Impotencia u mužov
Uncategorized

Impotencia u mužov: Nebojte sa o nej hovoriť a riešiť ju

Impotencia – nie je síce životu nebezpečná ani bolestivá, no aj tak vie narobiť veľké problémy, najmä čo sa mužskej psychiky týka. V tých najhorších prípadoch môže spôsobiť manželské nezhody, nemožnosť si založiť rodinu a doviesť muža do stavu, kedy už nemá ani najmenšiu sebadôveru, iba depresie. Erektilná dysfunkcia – Impotencia predstavuje vážny zdravotný problém, ktorý výrazne znižuje kvalitu života muža. Nebojte sa preto o nej hovoriť otvorene – či už ste muž alebo partnerka, ktorá chce pomôcť. Nie je to nič, za čo by sa muži mali hanbiť, práve naopak, aj tento problém má svoje riešenie.

Čo je impotencia

Erektilná dysfunkcia alebo impotencia je neschopnosť dosiahnuť a udržať stoporenie pohlavného údu muža (erekciu) dostatočne dlhý čas na realizáciu uspokojivého pohlavného styku. Hoci sa impotenciou označuje akákoľvek neschopnosť muža mať erekciu, ide v podstate o stav týkajúci sa celého procesu pohlavného styku a úzko súvisí s kvalitou sexuálneho života. V skratke vysvetlené: Ak muž nemôže mať potomstvo, ide o stav impotencie a tento stav môže mať rôzne podoby – ak muž nedokáže dosiahnuť orgazmus, odráža sa to na jeho psychike a celkovom milostnom živote.

Impotencia je jeden z najrozšírenejších sexuálnych problémov mužov súčasnosti, hoci muži sa stále o tejto téme boja rozprávať a je pre nich akýmsi tabu. Mnohí z nich sa cítia menejcenní a majú obavy sa zdôveriť niekomu blízkemu.

Príznaky a prejavy impotencie

To, ako sa impotencia prejavuje, zistíte, keď budete pozorne načúvať svojmu telu. To vám dá najavo symptómy súvisiace s pohlavným životom a kvalitou sexuálneho styku. Problémy s erekciou nemusia hneď znamenať, že máte impotenciu. Prejavy impotencie sú oveľa rozmanitejšie. Spozorujete ich napríklad vtedy, keď nástup erekcie trvá príliš dlho a váš penis sa oveľa pomalšie stoporí, tiež vtedy, keď sa ani po dlhšom čase nedostaví 100 % stoporenie, prípadne trvá veľmi krátko.

Ďalším príznakom je, keď erekcia síce vzniká opakovane, no krátko na to ochabuje a nie je možné ju udržať (aj napriek opakovanej stimulácii nie je erekcia dostatočná pre preniknutie do vagíny). Alebo má muž problém s ejakuláciou a ak sa tak aj stane, nedarí sa mu splodiť potomka.

Ak sa vám to stane raz či dvakrát (ak ste napríklad vypili väčšie množstvo alkoholu a máte problém so stoporením), nemusíte hneď panikáriť. Pokiaľ sa však problémy s erekciou opakujú pravidelne, je načase zbystriť pozornosť.

Príčiny impotencie

– Nedostatočná cirkulácia krvi do pohlavných orgánov muža – to môže spôsobovať napríklad ateroskleróza, ktorá vzniká v dôsledku ukladania tukových látok do steny tepny, zvyčajne je to následok dlhodobo neliečeného vysokého cholesterolu.
– Psychologické faktory ako stres, nervozita, strach, depresie, úzkosť a úzkostné poruchy.
– Užívanie liekov – viaceré lieky na predpis môžu mať za následok výrazné zhoršenie erekcie alebo dokonca až jej stratu (ide napríklad o lieky určené na tlmenie bolesti, lieky na zníženie vysokého krvného tlaku, lieky ovplyvňujúce hormonálnu rovnováhu či lieky určené na problémy so zväčšenou prostatou.).
– Úraz alebo následok operácie – patria sem rôzne traumatické príčiny, najmä úrazy týkajúce sa vonkajšieho genitálu, ktoré môžu spôsobiť dočasnú aj dlhodobú impotenciu. Problémom môžu byť tiež operačné zákroky (najmä tie, ktoré sa týkajú zhubného zväčšenia prostaty).
– Chronické srdcovo-cievne ochorenia (vysoký tlak, asteroskleróza, ochorenia srdca spôsobujúce nedostatočné pumpovanie krvi, vysoký cholesterol a cukrovka).
– Neurologické ochorenia ako Parkinsonova choroba alebo roztrúsená skleróza, urologické choroby ako chronický zápal prostaty, benígne zväčšenie prostaty.
– Zlá životospráva, nadmerná konzumácia alkoholu, cigariet, omamných látok, vyčerpanie, únava.
– Vrodené poruchy a viaceré defekty, ako fyziologické poruchy tvaru či veľkosti penisu, ale aj problémy týkajúce sa plodnosti. Niektoré sa dajú liečiť chirurgicky, pri iných je možná jedine symptomatická liečba.

Prevencia proti impotencii

Problémy s erekciou nie sú pre muža ničím príjemným. Aj napriek tomu len zlomok z nich o svojom probléme hovorí, ba dokonca sa odhodlá ísť k lekárovi. Všetkému sa však dá predísť včasnou prevenciou. Skúste vymeniť alkohol a nikotín za pohyb na čerstvom vzduchu, zmeňte svoje stravovanie a životosprávu za ľahší a zdravší variant (alebo ho prispôsobte aktuálnym energetickým požiadavkám – ľudia so sedavým zamestnaním potrebujú menší príjem energie ako manuálne pracujúci).

Keď už spomíname tú stravu, preventívne sa impotencii vyhnete aj tak, že budete jesť ryby či morské plody obsahujúce mastné kyseliny, orechy (zdroj aminokyselín, podporujúce libido), čokoládu (min.70%) či cesnak a cibuľu, ktoré pozitívne vplývajú na krvný obeh.

Prírodné prostriedky a výživové doplnky na pomoc s impotenciou

tribulus terrestrisV súčasnosti existujú na trhu lieky na predpis (napríklad s obsahom sildenafilu), ale aj široká škála voľnopredajných výživových doplnkov ako Stoporex Klasik či Stoporex Prolong, ktoré obsahujú zmes prírodných zložiek (Kotvičník zemný, Maca), aminokyseliny (L-arginín, L-citrulín) či vitamíny (C,D) a antioxidanty (zinok, selén).

Pre zaujímavosť – Kotvičník zemný pochádza z Ázie a zvyšuje hladinu testosterónu v organizme, chuť na sex, zlepšuje potenciu a spermatogenézu. Maca Peruánska zas pomáha pri tvorbe a pohyblivosti spermií a zároveň je skvelým afrodiziakom. L-Arginín je zas aminokyselina, ktorá podporuje syntézu bielkovín, vytváranie oxidu dusnatého a zlepšovanie prietoku krvi. Pozitívne ovplyvňuje aterosklerózu a hypertenziu. L-citrulín zmierňuje únavu organizmu a zlepšuje celkové prekrvenie mužských pohlavných orgánov. Vitamíny C a D sú zas prírodné antioxidanty, ktoré spomaľujú starnutie buniek a zlepšujú kvalitu a pohyblivosť spermií. Selén a zinok zas prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému a chránia bunky pred oxidačným stresom.

 

Komentáre vypnuté na Impotencia u mužov: Nebojte sa o nej hovoriť a riešiť ju